Všichni sou trapný

Koupit
u distributorů

Koupit u nás

170 Kč

Autorka:

Simona Bohatá

Interpretka:

Délka:

5h 41m

Kategorie:

Rok vydání:

2020

O čem to je?

Žižkov osmdesátých let, svět sám pro sebe. Do Prahy se chodí jenom výjimečně. Estébáci, šlapky a veksláci možná překračují hranice oběma směry, ale děti, kriplové a týraná zvířata jsou doma jenom na Žižkove. V próze Všichni sou trapný se odchlipují okraje společnosti. Sledujeme hlavně Bóžu a Růžu, Šimonu, Martina a další děti z jedné třídy, která se pod dohledem učitele Jury snaží dospět. Ale je vlastně kam? Je k čemu?

Novela Simony Bohaté má pohlcující atmosféru. Místem je periferie, časem normalizační bezčasí, hlavními postavami děti. A jazykem živá pražština, řeč průjezdů, dvorů a pavlačí. Z fragmentární struktury vyprávění postupně vystupuje obraz jednoho zvláštního světa, který zmizel. Máloco je však této novele vzdálenější než nějaká normalizační nostalgie. Všichni sou trapný je ostrá próza z doby, kdy zničit někomu život bylo až příliš snadné. A sobě zvlášť.

Další informace

Simona Bohatá (1965) prožila dětství ve Strašnicích. Za zásadní považuje léta dospívání na Žižkově, který ji ovlivnil stejně jako pražská hudební a divadelní scéna osmdesátých let. Dlouhá léta psala „do šuplíku“, mimo jiné i písňové texty. Před sedmnácti lety se s rodinou odstěhovala z Prahy a nyní žije v malé vesnici blízko Jindřichova Hradce. Je vdaná, má dvě děti. Své dětství a dospívání popsala s lehce ironickým nadhledem v knize Máňa a my druzí (2017).

Jitka Kahounová je intepretka, které hlína uvízla v srdci. Jitka má vlastní dílnu ve Vrčni. Baví ji zejména zprostředkovávat zážitky s hlínou dalším zájemcům a dětem. Zatímco má Jitka ruce plné hlíny, poslouchá audioknihy. Jednoho dne ji napadlo, že by večer mohla po práci sama nějakou nahrát. A to byl dobrý nápad.

Podobné audioknihy