Hlas pro vraha
Autorka:
Olina Táborská
Interpret:
Délka:
15h 27m
Kategorie:
Rok vydání:
2020
O čem to je?
V roce 1952 vzbudila v Kroměříži rozruch náhlá smrt 22leté Marie, která se údajně otrávila svítiplynem. Zůstaly po ní tři děti. Prostřední dcera Anna však celý život nepřestala pátrat po tom, jak to tehdy doopravdy bylo. Složky z vyšetřování dostaly v roce 1956 razítko Přísně tajné a putovaly do sklepení archivu StB. Její vyprávění mapuje život v totalitním Československu od roku 1948 až do otevření archivů StB v roce 2008, kdy se konečně dozvěděla pravdu. V roce 2008 se otevřely archivy StB s nejutajovanějšími složkami. Zatímco složky jejího otce a jeho kamarádů byly zničeny, ta, kterou StB vedla na její matku Marii, v archivu zůstala. V roce 2010 si Anna přebrala v Ústavu pro výzkum totalitních režimů krabici s osmi sty dokumenty a názvem Marie H., podezření z vraždy. Dočetla se o nešťastném manželství rodičů a také o zločinech v padesátých letech, kdy se osoby ohrožující budování komunismu jednoduše odstranily vraždou.
Další informace
Olina Táborská se narodila v roce 1951 a až do svých pětadvaceti let žila na Zlínsku. Od roku 2012 píše knihy. V roce 2014 jí v nakladatelství K4K vyšla novela Hodně drahá tchyně, rok poté v tomtéž nakladatelství Výchova dcerou. V roce 2015 vydala v nakladatelství Motto generační román Hlas pro vraha, v roce 2016 román Co má společného malá nožka s Kámasútrou
Motto). V roce 2016 vydala příběhovou knihu Jak to vidí Ivanka Adamcová, na níž spolupracovala se jmenovanou duchovní učitelkou.
Martin Čevora je interpret, jehož už v dětství ovlivnil poslech pohádek z LP desek, čímž se začal budovat jeho vztah k mluvenému slovu a literatuře. Zjistil, že čtení nahlas je pro něj intenzivnějším zážitkem z knihy a je rád, že do příběhů mohl začít vnášet tento „nový zvukový život“.