Ukázka:

INFO O AUDIOKNIZE
Vydavatel: Čti mi!
Autor: Josef Toman
Interpret: Jiří Pobuda
Délka: 31h 37m
Rok vydání: 2019
Kategorie Historie

O čem to je?

Historický román z prostředí krizového období starověkého Říma nás utvrzuje v přesvědčení, že koloběh dějin se stále otáčí. Téma střetu mezi aristokratickou a plebejskou morálkou je provázeno psychologicky prohloubenými portréty císaře Tiberia a filozofa Seneky. Hlavními hrdiny románu jsou mladý patricij Lucius Curio a chudý herec Fabius Scaurus. Lucius pochází z rodiny s republikánskou tradicí. Jeho otec se zapojí do spiknutí proti císaři, v němž hraje významnou úlohu právě i mladý Lucius. Ten ovšem nakonec neodolá touze po slibné kariéře u dvora nově nastoupivšího císaře Caliguly a zradí jak republikánské ideály, tak svého otce. Opačným případem je herec Fabius, který i za cenu ztráty života ve svých hrách upozorňuje na zkorumpovanost a bezohlednost vládnoucích patricijských vrstev, senátu a nakonec i samotného císaře.

Autor
Josef Toman (1899-1977) básník, prozaik i dramatik je autorem žánrově mnohostranného díla, především historických románů. Narodil se v rodině slévače. Po maturitě na obchodní
akademii v Praze pracoval rovněž v Praze jako úředník, později na velvyslanectví v Římě a
u obchodní firmy v italském Palermu. Potom působil jako tajemník, později ředitel nakladatelství Spolku výtvarných umělců Mánes, ve 30. letech se podílel na činnosti Čs. filmové společnosti a Klubu moderních nakladatelů Kmen.
Publikoval v Cestě, U – Bloku, Lumíru aj. Na některých dílech spolupracoval s manželkou Miroslavou Tomanovou (1906 – 1991).


(Jako odměnu za recenzi od nás dostanete 10% slevu na příští nákup) 😉

Recenze

 • Rozsáhlá sonda do časů starého Říma má všechno, co od dobré audioknihy očekávám

  Literární skvost, navíc výborně načtený.

  V první asi třetině se mi zdálo, že tento výpravný způsob psaní budu těžko zvládat, ale postupně jsem se nechala příběhem tak pohltit, že jsem druhou polovinu knihy těžko vypínala na noc, když jsem měla už konečně jít spát. V první – pro mě méně záživné části – mi pomohla zůstat na vlně skvělá interpretace. V papírové knize bych jinak asi přeskakovala kousky stránek. Ale, jak jsem zjistila později, to by byla škoda.

  Prostředí starověkého Říma vůbec nepůsobí tak vzdáleně. Myšlenky a pohnutky postav v knize jsou naopak dnešnímu člověku bližší, než by možná bylo zdrávo. Intriky, divadlo, ženy, víno, zpěv… najdete tu všechno.

  Hlavního „hrdinu“ si nemůžete nezamilovat…

  Doporučuji jako doplněk k dějepisu střední školy skoro povinně.

  1 lidem tato recenze pomohla

  Pomozte ostatním posluchačům najít ty nejužitečnější recenze.

  Je tato recenze pro vás užitečná? Ano Ne

 • Napsat recenzi