Ukázka:

INFO O AUDIOKNIZE
Vydavatel: Čti mi!
Autor: Petr Heteša
Interpret: Petr Třebický
Délka: 12h 13m
Rok vydání: 2021
Kategorie Sci-fi; Dobrodružné

O čem to je?

Chinco není čtvrť pro rozmazlené hraběnky a zhýčkané citlivky s implantovanými enzymatickými zesilovači, neurotransmiterovými urychlovači a dalšími podpůrnými mozkovými biotechnologiemi. Chinco je přirozený stav věcí ve své původním podobě, v jaké byl svět ještě před iPhonem 6. Chinco je městská rezervace se zakonzervovaným technickým vývojem. Z hlediska zpovykané civilizace jde ovšem o nádor uprostřed technologického megaměsta, které blaho svých obyvatel kontroluje a usměrňuje čidly, kamerami a senzory.
Proč se ale ta úžasná civilizační technická struktura rozhodne řešit jeden ze svých problémů zrovna v zaostalém Chincu? Pochopili konečně, že jedinou cestou je návrat k původnímu a přirozenému, nebo jde naopak o velký skok na vyšší level, mimo jakékoli lidské vědomí? V podstatě by mi to mohlo být úplně ukradené, kdyby mi ty kusy mrtvol s černými svíčkami okolo nezhoršovaly statistiky. Nesnáším ty namyšlené pablby z Města s implantovanými mobily, kteří si naivně myslí, že Kriminálka Chinco nemá vlastní mozek. Má. A nepotřebuje žádné neurotransmiterové urychlovače, aby jí (tedy mně) došlo, že tady jde o víc než o brutálně uřezané ruce nebo hlavy.

Autor
Petr Heteša vystudoval Gymnázium v Břeclavi a pak Fakultu architektury VUT Brno (1983). Pracuje jako architekt, v letech 1983–90 v DRUPOSU České Budějovice, od ledna 1991 ve vlastní firmě R2 COMP, zabývající se architektonickými projekty a reklamním designem. Až do roku 1989 spolupracoval s Karlem VEVERKOU (viz) na povídkách a novelách, které získávaly dobrá umístění v soutěži o Cenu Karla Čapka. V roce 1987 to byla povídka o simulované počítačové hře Nečistá hra, v roce 1988 rozsáhlá povídka na podobné téma Těšíme se na vás (knižně I. Železný 1991), popisující drsnou počítačovou hru, jejímuž hrdinovi se podaří dostat se ze simulovaného světa do naší reality, a v roce 1989 vydali samizdatově s pomocí SF klubu Winston krátký román Sítě, kanály a stoky.

Petru Hetešovi vyšly časopisecky dvě samostatné povídky Přírodní krásy Tarcusu (Věda a život, 1988, č. 2) a Mončičák a Čičmunda (ABC, 1990, č. 22), odlišující se výrazně od příběhů psaných společně s K. Veverkou. Jeho nejlepší povídka Quag vyšla ve sborníku Kočas v roce 1990. Odehrává se v uzavřeném světě izolovaného paláce ve Francii, v němž jsou vychovávány děti nenakažené zhoubnou mimozemskou epidemií. Příběh je působivě vyprávěn z pohledu jedenáctiletého chlapce, který zároveň se zjišťováním pravdivých informací o okolním světě prožívá svůj přechod k dospělosti. Povídka Gython vyšla v antologii Let na Měsíc pojednaný jako sbírka povídek českých autorů (1993).


(Jako odměnu za recenzi od nás dostanete 10% slevu na příští nákup) 😉

Recenze

 • Výborná další audiokniha P. Heteši

  – netrpělivě jsem na www stránkách „Čti mi“ vyhlížel další audioknihu od Petra Heteši – konečně jsem se dočkal,
  – bezvadný a jednoduchý detektivně – dobrodružný příběh,
  – hlavní hrdina je opět „chandlerovského“ typu (což tedy já mám rád),
  – perfektní přednes pana Třebického,
  – perfektní scénická hudba, naprosto přesně sedící k příběhu,
  – myslím, že je to zatím nejlepší příběh z těch již vydaných (i když i ty předchozí se mi líbily)

  1 lidem tato recenze pomohla

  Pomozte ostatním posluchačům najít ty nejužitečnější recenze.

  Je tato recenze pro vás užitečná? Ano Ne

 • Kombinace Heteša+Třebický nemůže zklamat

  Opět taková klasická „stará dobrá americká detektivka“, kde jsou ale moderní vymoženosti a český humor, zkrátka klasický Heteša. Celkem to ubíhá, sice pořád pro mě zůstává zatím nejlepší Nevermore Baltimore, určitě ale uvítám nějakou další jeho knihu.
  Kombinace Petr&Petr funguje výborně.

  1 lidem tato recenze pomohla

  Pomozte ostatním posluchačům najít ty nejužitečnější recenze.

  Je tato recenze pro vás užitečná? Ano Ne

 • Opět standardní Heteša

  Opět se setkáváme s tak trochu nadneseně a humorně vyprávěným detektivním příběhem; zkrátka přesně tak, jak to Petr Heteša umí nejlépe. Pokud máte rádi tento styl, knížka rozhodně nezklame (ani tradičně výborný přednes od p. Třebického).

  Menší zádrhel pro mě, jak je již u p. Heteši tradicí, představovalo závěrečné rozuzlení, nicméně knížku řadím hned na druhé místo za Nevermore Baltimore.

  1 lidem tato recenze pomohla

  Pomozte ostatním posluchačům najít ty nejužitečnější recenze.

  Je tato recenze pro vás užitečná? Ano Ne

 • Napsat recenzi