Ukázka:

INFO O AUDIOKNIZE
Vydavatel: Čti mi!
Autor: Jaroslav Havlíček
Interpret: Martin Čevora
Délka: 3h 55m
Rok vydání: 2020
Kategorie Historie

O čem to je?

Soubor povídek Jaroslava Havlíčka, které jsou protkány ponurostí, skepsí a životními prohrami. Detailně vykreslené hrdinky hrají o svůj život se špatnými kartami, které jim byly rozdány. Havlíček není ke svým postavám vůbec milosrdný. Příběhy tak nabízejí autentický pohled na dobu, která je dnes často idealizovaná.

Autor
Jaroslav Havlíček Jaroslav Havlíček byl prozaik, představitel psychologické prózy v období mezi válkami.

Jaroslav Havlíček se narodil v Jilemnici v rodině učitele. Po obecní škole v rodišti studoval na jičínské reálce a gymnáziu, kde složil maturitu. Po absolvování jednoročního kurzu při obchodní akademii v Chrudimi začal na přání rodičů studovat na Českém vysokém učení technickém v Praze obchodní vědu.

V roce 1915 musel Jaroslav Havlíček narukovat do armády a po absolvování důstojnické školy v Kadani odešel na frontu. Nejdříve na ruskou, po zranění na italskou. Domů se vrátil počátkem roku 1919.

Po válce pracoval Jaroslav Havlíček v Živnostenské bance a pokoušel se při zaměstnání dokončit vysokou školu. To se mu pro nedostatek času nepodařilo.

Práce v bance a současně literární tvorba Jaroslava Havlíčka velmi vyčerpávaly. Zemřel poměrně mlád v roce 1943 v Praze.


(Jako odměnu za recenzi od nás dostanete 10% slevu na příští nákup) 😉

Recenze

 • Temná strana mládí v době válečné

  Na můj vkus poměrně depresivní poslech. Válka tam prostě visí ve vzduchu, i když třeba není přímo zmíněná. Příběhy jsou vesměs tragické a sugestivní. Načtení zcela odpovídá celkové náladě knihy.
  Nejsou to zrovna Petrolejové lampy, ale také je tu výborně popsaná atmosféra války a syfilidy.

  1 lidem tato recenze pomohla

  Pomozte ostatním posluchačům najít ty nejužitečnější recenze.

  Je tato recenze pro vás užitečná? Ano Ne

 • Život za první republiky nebyla až taková pohoda

  Povídky jsem si musela „dávkovat“. Obvykle to u poslechu audioknih nedělám. Poslouchám je u manuální práce, takže jsou pro mne delší věci výhodnější. Tady jsem po poslechu každé jedné volila pauzu, abych ji vstřebala. Žádná chandra mě nepřepadala, to ne. Spíš jsem přemýšlela o vztazích, jak se nezměnily, o době mezi světovými válkami, o které vlastně nic nevím, o situacích, které člověka formují. J. Havlíček je nedoceněný skvělý vykladač lidské povahy.

  Interpretace odpovídá náladě knihy. Pro přemýšlivé posluchače doporučuji s čistým svědomím.

  1 lidem tato recenze pomohla

  Pomozte ostatním posluchačům najít ty nejužitečnější recenze.

  Je tato recenze pro vás užitečná? Ano Ne

 • Napsat recenzi